Metody badania kobiet

Metody badania kobiet

Zaburzenia płodności kobiety mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak endometrioza, choroba genetyczna, zrosty w jajowodach spowodowane stanem zapalnym lub reakcja immunologiczna, w której organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko nasieniu partnera.

Ponadto, od 35 roku życia następuje znaczne zmniejszenie produkcji jaj, a po 40 roku życia zdolność kobiety do poczęcia jest bardzo ograniczona. To związane z wiekiem zaburzenie dojrzewania jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet.

Podczas badania ustalimy przyczynę Twojej niepłodności i zaproponujemy najodpowiedniejszy sposób leczenia.

BADANIE ULTRADŹWIĘKOWE MAŁYCH PATELEK

To podstawowe badanie określa drożność lub niedrożność jajowodów i pokazuje kształt jamy macicy. Jest to USG macicy i jajników z uwzględnieniem fazy cyklu miesiączkowego i późniejszego palpacyjnego badania ginekologicznego. Badanie ocenia wielkość i kształt macicy, obecność guzków mięśniowych (mięśniaków), wysokość i jakość wyściółki macicy. Wykazuje również stan jajników, wzrost pęcherzyków oraz obecność torbieli lub endometriozy.

BADANIE POZIOMU ​​HORMONU

Ten test dostarcza informacji o stanie jajników i ich zdolności do tworzenia dojrzałych komórek jajowych oraz daje możliwe reakcje na leki pobudzające. To badanie krwi w 1-3 dniu miesiączki. Badane są poziomy hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH). Możliwe jest również określenie poziomu hormonu antymullerowskiego (AMH), który informuje o podaży jaj. Standardową częścią badania hormonalnego jest również oznaczenie poziomu prolaktyny (PRL) i hormonu tarczycy /TSH, fT4/.

BADANIE GENETYCZNE

Jest to test chromosomowy, który dostarcza informacji o składzie genetycznym partnerów. Oznaczanie kariotypu (liczby chromosomów) wykonuje się u kobiet po wielokrotnych poronieniach lub w przypadku powtarzających się niepowodzeń leczenia IVF. Wskazane jest również wykonywanie badań u par, w których zarodki nie rozwijają się prawidłowo.

BADANIE IMMUNOLOGICZNE

Badanie immunologiczne wykrywa obecność przeciwciał przeciwko plemnikom, komórkom jajowym i zarodkom oraz przeciwciał antyfosfolipidowych. Badanie immunologiczne jest ważne dla par, w których pacjent wielokrotnie przeszczepiał zarodki wysokiej jakości i gdzie leczenie pomimo bardzo dobrych warunków nadal nie przynosi efektów. Pacjent powinien również przejść badanie z wielokrotnymi niepowodzeniami leczenia IUI, gdy powtórne badanie spermiogramu partnera jest całkowicie prawidłowe. Badane są przeciwciała przeciwko plemnikom, trofoblastowi (łożysko) i otoczce zarodkowej (zona pellucida). We wskazanych przypadkach wykonywany jest test odporności komórkowej (komórki NK).

Formularz

Zapytaj specjalisty