IUI – Inseminacja domaciczna

Metoda jest zalecana w przypadku, gdy nasienie mężczyzny jest silne i zdrowe a u kobiety występuje owulacja.

Zasada zapłodnienia

IUI – inseminacja domaciczna  jest metodą sztucznego zapłodnienia zaleca kiedy owulacja jest regularna i spermogramu w wynikach są normą.

Przemyto spermy plemniki lub usunięty z innymi składnikami płynu nasiennego, jest wstrzykiwany bezpośrednio do macicy.

Jeśli męskiego nasienia partnera nie może być używany, jest możliwe do wykorzystania nasienia dawcy w AIUI – sztuczna inseminacja domaciczna.

Proces IUI na ReproGenesis

Jest to bezbolesna operacja, wykonywana w trybie ambulatoryjnym bez znieczulenia. Może być stosowany, jeśli kobieta ma co najmniej 1 jajowód. Przyczynami inseminacji są zaburzenia owulacji u kobiet lub łagodne zaburzenia płodności męskiej lub u par, które nie odbywają regularnych stosunków płciowych i może im towarzyszyć stymulacja hormonalna kobiety. Skuteczność tej metody nie przekracza 12% i zależy od przyczyny niepłodności oraz jakości nasienia.

Nawożenie nasieniem od partnera:

W dniu inseminacji partner pobiera próbkę nasienia poprzez masturbację i przekazuje ją do laboratorium. Próbka jest natychmiast przetwarzana w celu wyselekcjonowania najbardziej ruchliwych plemników (najczęściej wybiera się je metodą swim-up poprzez wymywanie do pożywki). Po około 2 godzinach próbka jest gotowa i można przeprowadzić samozapłodnienie

Zapłodnienie nasienia dawcy:

W przypadku par, w których mężczyzna nie ma lub ma bardzo słaby wytrysk nasienia, nasienie dawcy może być użyte do zapłodnienia wewnątrzmacicznego. Przygotowanie inseminacji dawcy trwa około 2 godzin.

Wskazania do IUI

AI może być wykonywana u kobiet, które spontanicznie owulują podczas naturalnego cyklu menstruacyjnego. Zabieg ten wykonuje się również w przypadku, gdy kobieta cierpi na zaburzenia owulacji, zachodzi potrzeba hormonalnej stymulacji jajników, podczas której w jajnikach może powstać jednocześnie więcej komórek jajowych.

Jednoznacznym wskazaniem do IUI jest immunologiczna przyczyna niepłodności, w której u kobiety udowodniono przeciwciała przeciwko plemnikom, które są przeszkodą na drodze szyjki macicy.

W metodzie tej wstępnie przygotowane i umyte plemniki są wprowadzane przez specjalny cewnik do jamy macicy kobiety, pokonując w ten sposób naturalne bariery organizmu, które mogą powodować niezdolność pary do naturalnego poczęcia. Jest to prosty i bezbolesny zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym bez znieczulenia ogólnego.

Formularz

Zapytaj specjalisty