Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia z komórkami dawczyni.
Dlaczego młode kobiety decydują się na oddanie komórek jajowych?
Darowanie komórek jajowych, krwi lub osocza jest jednym z wielu sposobów, jak pomóc drugiemu człowiekowi. Potencjalnych dawców w trakcie spotkania również zapytaliśmy o ich motywację, najczęstsze odpowiedzi, jakie usłyszeliśmy to: 1) Chcę pomóc. 2) W bliskim otoczeniu jest ktoś, kto aby zajść w ciążę potrzebuje skorzystać z komórek jajowych dawczyni lub po prostu ma problem z zajściem w ciąże. 3) Teraz ja mogę komuś pomóc, prawdopodobnie jak ja będę potrzebować pomocy, znajdzie się ktoś inny, kto również mnie z chęcią pomoże.
Jak dawcy są wybierani?
Nasze wymagania przy wyborze potencjalnego dawcy dokonywane są w oparciu o negatywne wyniki wszystkich testów dotyczących zarówno chorób zakaźnych (HIV, syfilis, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, wirus cytomegalii), testów genetycznych (kariotyp i mukowiscydoza, SMA).Opieramy się o badania krwi określające grupę krwi i czynnik Rh, badania hormonalne, USG. Wiek dawców od 18 do 32 roku życia, BMI poniżej 25, niepalący, co najmniej średnie wykształcenie, absolutnie żadnych narkotyków i nadużywania leków aktualnie ani w przeszłości. Negatywny wynik muszą osiągnąć również testy na zaburzenia psychiczne oraz wywiad dotyczący historii rodzinnej pod kątem chorób dziedzicznych.
Czy darowizna jest anonimowa?
Dawstwo komórek jajowych jest obustronnie anonimowe.
Jak klinika ReproGenesis dopasowuje dawców?
Nasza klinika posiada szeroką bazę dawców i dawczyń, dlatego możemy sprostać wymaganiom pary prawie w 100%. Im więcej informacji uzyskamy od zainteresowanej dawstwem pary, tym bardziej dokładnie nasz zespół dopasuje dawce.
Czy jest możliwe, na życzenie konkretnej pary, aby dopasować dawcę o innym pochodzeniu etnicznym?
Klinika ReproGenesis posiada również w bazie dawców, takich, których rodzina wywodzi się z innej grupy etnicznej.
Kiedy dokładnie zostanie wybrany dawca?
Odpowiedni dawca jest wybierany sześć tygodni przed rozpoczęciem pobierania komórek jajowych.
Kiedy otrzymam więcej informacji o „moim“ dawcy?
Informacje o dawcy (takich jak wiek i grupy krwi) otrzymasz dwa do trzech tygodni przed pobierania komórek jajowych.
Jaki jest maksymalny wiek odbiorcy?
Leczenie może być wykonane u pacjenta do 49 roku życia.
Kto jest prawnym rodzicem dziecka urodzonego po leczeniu z użyciem darowanej komórki jajowej i nasienia?
Zgodnie z prawem, leczenia IVF w Czechach jest możliwe tylko dla par heteroseksualnych. Kobieta i mężczyzna, którzy podpisali świadomą zgodę, na leczenie są prawną matka i ojcem dziecka / dzieci ze wszystkimi prawami i obowiązkami.
Jakie badania będę przechodzić przed zabiegiem?
Dla kobiet powyżej 45 zaleca się mammografie i badanie ginekologiczne, aby sprawdzić czy nie ma problemu w zajściu w ciążę. Ponadto, twój partner i twoje STD testy (testy na choroby przenoszone drogą płciową), nie mogą być starsze niż 6 miesięcy. Również wyniki badań spermiogramu partnera.
Który dzień uważa się za pierwszy dzień miesiączki, czy jest to pierwsze plamienie?
Plamienie nie jest traktowane jako początek menstruacji. Pierwszy dzień miesiączki to dzień pierwszego silnego krwawienia. Jesli miesiączka zaczyna się o 20 wieczorem, za pierwszy dzień uważa się następny dzień.
Kiedy zacząć stosowanie zastrzyków?
Zastrzyki podawane są drugim ewentualnie w trzecim dniu cyklu (2 lub 3 dniu krwawienia miesiączkowego). W przypadku tzw. długiego protokółu aplikacje zaczyna się dokładnie w wyznaczonym przez lekarza dniu.
Jak najlepiej przechowywać leki?
Leki stymulujace o konieczności rozcieńczania ( zawierające proszek, rozcieńczalne wodą – MENOPUR, Fostimon, Merional) mogą być przechowywane w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, tak samo przechowuje się Orgalutran i Cetrotide. Przechowywanie w lodówce zalecane jest w przypadku leków do wstrzykiwania Puregon i Gonal (2-8 ° C). W lodówce przechowywany powin być rownież lek do indukowania owulacji Pregnyl. Inny lek stosowany do wywołania owulacji Ovitrelle może być przechowywany w temperaturze pokojowej poniżej 25 ° C.
Jak to jest z transportem leków ?
Nie ma problemu, aby podróżować z lekami stymulującymi. Nawet leki z koniecznością przechowywania w lodówce wytrzymają w temperaturze pokojowej, przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące (Puregon) i 1 miesiąc (Gonal).
Jaki jest najlepsza pora do stosowania leków?
Najważniejsze jest regularne stosowanie leków – o tej samej porze każdego dnia. Polecane są godziny poranne.
W moim wstrzykiwaczu pozostało trochę płynu, czy jest to możliwe?
Każdy wstrzykiwacz (pen) ma margines podany przez producenta w zakresie około 75-100 sztuk, wszystko jest w porzadku, jeśli odrobina płynu zostanie we wstrzykiwaczu. Ta „rezerwa” może zostać użyta w dalszej stymulacji.
Złamana została ampułka z lekiem!
W przypadku złamania ampułki i rozlania zawartości lub niepewności co do właściwego zastosowania, prosimy o kontakt. Doradzimy, jak postępować. Isostne jest, by aplikację leku kontynuować.
Kiedy podczas stymulacji, wykonuje się badanie USG?
USG wykonuje się po 6 – 7 dniach stymulacji, kolejne badanie ultrasonograficzne jest zwykle wykonywane 2-3 dni później.
Czy będą robione jakieś badania krwi?
W przypadku gdy jesteś młodsza niż 40 lat, przez anestezjologa nie jest wymagane przedoperacyjne badanie ani pobieranie próbek krwi. W dniu pobrania komórek jajowych Tobie i Twojemu partnerowi zostanie pobrana krew, w celu zbadania niektórych określonych zakażeń. To badanie jest konieczne.
Czy dokładna godzina aplikacji Pregnylu jest ważna?
Godzina aplikacji Pregnylu ma kluczowe znaczenie dla dokładnego terminu pobrania komórek jajowych (pobieranie komórek powinno nastąpić 35-37 godzin po aplikacji Pregnylu) w związku z tym istotne jest, aby aplikacji dokonać punktualnie. W przypadku, gdy zapomnisz Pregnyl zastosowania, zadzwoń do nas i uzgodnimy dalsze działania. Jeśli Pregnylu nie używasz w ogóle lub niedokładnie, przy pobieraniu nie uda się zyskać żadnej komórki jajowej.
Jak aplikować Pregnyl?
Pregnyl należy aplikować w fałd skóry na brzuchu, w taki sam sposób jak stosuje się zastrzyki FSH. Domięśniowa aplikacja, jest opisana w istrukcji, jest niepotrzebnie bolesna i nie przynosi lepszych efektów w dojrzewaniu komórek.
Ile dni abstynencji seksualnej partnera jest istotne dla jakości nasienia?
Zalecane są dwa dni abstynencji seksualnej, zwłaszcza dlatego, by uzyskać odpowiednią ilość ejakulatu. Nie ma konieczności w dłuższej abstynencji, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na morfologię plemników.
Czy istnieje sposób, aby polepszyć jakość plemników przed pobraniem?
Jakość nasienia jest wynikiem wszystkich czynników w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed pobraniem. W związku z tym nie ma potrzeby stosowania specjalnego reżimu na krótko przed pobraniem nasienia.
Co powinnam ze sobą wziąć na punkcję?
Na pobranie komórek jajowych należy przyjść na czczo (od północy nie należy nic jeść, pić ani palić), należy zabrać ze sobą partnera, dłuższą bluzkę lub koszulę nocną, kapcie, można wziąć własne wkładki higieniczne, jeśli jesteś do jakiś przyzwyczajona, ponieważ może wystąpić nieznaczne krwawienie tuż po pobraniu.
Jak długo trwa punkcja i jak długo pozostanę w klinice?
Procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, długość zabiegu zależy od liczby oocytów, i zwykle nie przekracza 10 minut. Ból po operacji odczuwany jest indywidualnie, można go stłumić środkami przeciwbólowymi. Po około dwóch godzinach po zabiegu, lekarz będzie mógł zwolnić was do domu. Nie należy prowadzić po znieczuleniu.
Kiedy dokładnie robi się transfer zarodków?
Zaplanowanie transferu zarodków przeprowadzone jest we współpracy z lekarzem embriologiem i pacjentem. Transfer odbywa się 2, 3 albo 5 dnia po zapłodnieniu. O dokładnej dacie i czasie transferu zarodka zostaną Państwo poinformowani przez koordynatora, który zadzwoni, by przekazać informacje o rozwoju zarodków.
Jaka powinna być jakość zarodków w poszczególnych dniach?
Jakość zarodków można ocenić od drugiego dnia ich rozwoju. Dwudniowy embrion powinien mieć najlepiej 3-4 komórki. Trzydniowy zarodek 6-8 komórek. W czwartym dniu rozwoju zarodek staje się morulą, jej jakość ocenia się bardzo poważnie. 5 dnia rozwoju zarodek staje się blastocystą.
Co ze sobą zabrać w dniu transferu zarodków?
Na transfer zarodków nie jest konieczne, aby zabierać ze sobą coś specjalnego. Weźcie ze sobą wszystkie podpisane zgody na leczenie, również w przypadku, jeśli chcesz zamrozić nadwyżki embrionów weź ze sobą zgodę na mrożenie zarodków.
Jak długo trwa sam transfer?
Nieskomplikowany transfer trwa 3-5 minut. Po transferze nadal leży się na sali zabiegu przez około 10-15 minut. Następnie można iść do domu.
Czy partner może być ze mną podczas transferu?
Obecność partnera podczas transferu zarodków jest wskazana (chyba że życzycie sobie Państwo inaczej).
W jaki sposób mamy pokryć koszty leczenia?
Zostaniecie poinformowany o cenie leczenia przed rozpoczęciem leczenia. Po pobraniu komórek jajowych znowu będziecie informowani o koniecznych zabiegach i ich kosztach. Ostateczna kalkulacja leczenia i płatność nastąpi w dniu dokonania transferu zarodków. Można płacić gotówką lub kartą kredytową. Płatność przelewem bankowym możliwa jest jedynie zgodnie z wcześniejszą umową z lekarzem oraz po zapłacie zaliczki.
Czy muszę mieć pełny pęcherz przed transferem zarodków?
Nie jest konieczne, aby mieć bardzo pełny pęcherz. Zalecamy jednak, by nie chodzić do toalety tuż przed transferem zarodków. Średnio wypełniony pęcherz pomaga wyrównać macicę i w ten sposób ułatwia przeniesienie zarodków do jamy macicy.
Czy muszę zostać w łóżku po transferze zarodków?
Po transferze zarodków nie jest wymagane, aby pozostawać w łóżku. Zaleca się regularną codzienną rutynę w redukcji czynników stresujących, takich jak wysiłek fizyczny spowodowany sportem lub ciężką fizyczną pracą. Nie ma konieczności, aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Kiedy po transferze mogę podróżować do domu?
Nie ma ograniczeń co do podróżowania po transferze zarodków. Zwykle pacjentki w dniu transferu lub dzień po, jadą do domu korzystając z różnych środków transportu.
Kiedy właściwie zarodek „zagnieżdża” się w łonie matki?
Zarodek zagnieżdża się w endometrium (NIDA), zwykle 6-8 dni po zapłodnieniu, czyli w ciągu najbliższych 24-48 godzin po transferze zarodka.
Zaczęłam plamić, czy to normalne?
W ciągu 10 dni od transferu zarodków może wystąpić plamienie. Jest to spowodowane drobnymi urazami szyjki macicy, do których doszło przy transferze i zagnieżdżaniu się zarodka. Na wyniki leczenia plamienie nie ma żadnego wpływu. W przypadku występowania ciężkiego lub długotrwałego krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem.
Czy mam nadal używać wszystkie leki?
Nadal przyjmuj leki, które używałaś przed transferem zarodków, zawsze chodzi przynajmniej o progesteron (Utrogestan). Jeśli przed transferem używałaś również Estrimax, Anopyrin lub Prednison, kontynuuj ich stosowanie w dalszym ciągu.
Nie czuję się dobrze po zażyciu Utrogestan, co mogę zrobić?
Jeśli używasz Utrogestan doustnie, zacznij go stosować dopochwowo (tę samą dawkę), dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli już używasz leku dopochwowo i nadal jesteś niezadowolona, można go zmienić na żel z progesteronem (Crinone) lub zastrzyki.
Kiedy należy zrobić test ciążowy?
Zrób test ciążowy dwa tygodnie po transferze zarodków, dokładna data jest podana w raporcie medycznym.
Test ciążowy moczu jest ujemny, co robić?
W przypadku negatywnego wyniku testem ciążowym z moczu można wykonać test ciążowy z krwi, aby upewnić się co do wyniku. Jeśli negatywne wyniki się potwierdzają, należy odstawić wszystkie leki stosowane w związku z leczeniem.
Wynik testu jest pozytywny!
Należy nadal przyjmować wszystkie leki. Jeśli wynik pozytywny został uzyskany z badania moczu, to aby potwierdzić wyniki najlepiej przeprowadzić badanie krwi, ale nie jest to konieczne. Następnie należy umówić się na badanie ultradźwiękowe po 14 dniach od badania z wynikiem pozytywnym.
Zaczełam „plamic” co robić?
Nie należy przerywać stosowania żadnych leków. Zaleca się, aby zachować szczególny reżim związany z odpoczynkiem. Zwiększ dawki progesteronu (Utrogestan) na dwie tabletki w południe. W przypadku, gdy „plamienie” występuje przed terminem zrobienia testu ciążowego, proszę odczekać i zrobić test w określonym terminie. W przypadku potwierdzonego dodatnim wynikiem testu należy umówić się na badanie kontrolne krwi z trzydniowym odstępem.
Kiedy należy zrobić badanie USG?
Badanie USG należy wykonać najwcześniej w ciągu pierwszych 3-4 tygodni po transferze zarodka.
Ile tygodni tak naprawdę jestem ciąży?
Dzień pobrania komórek jajowych jest 14 dniem ciąży.
Czy mam kontynuować przyjmowanie leków?
Kontynuuj przyjmowanie leków bez zmian (chyba że lekarz przed transferem zalecił inaczej), aż do pierwszego USG, które można zaplanować na 14 dzień po pozytywnym wyniku testu ciążowego.
Jestem w 10 tygodniu ciąży, czy wciąż mam brać wszystkie leki?
Zaleca się przyjmować wszystkie leki bez zmian do końca 12. tygodnia ciąży. Oczywiście, każdy pacjent przyjmuje inne leki, a ich działanie jest zawsze indywidualne. Po konsultacji z lekarzem i po 11 tygodniu ciąży dawka estrogenów i progesteronu może być obniżona o połowę, a po kolejnych 10 dniach może być zakończone jej podawanie. Moment wyłączenia leków po udanym cyklu IVF, zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Mam negatywny wynik badania moczu, ale nie krwawię, czy jest jeszcze nadzieja?
Wszystkie testy oparte na badaniu moczy są tak samo wrażliwe, proszę ponowić badanie innym testem po 2 dniach, jeśli wynik będzie nadal negatywny, a zaczniesz krwawić, będzie to znaczyło, że leczenie było nieskuteczne. Jeśli test wyjdzie negatywny, a nie zaczniesz krwawić lub będziesz jedynie lekko plamić, należy wykonać test ciążowi poprzez badanie krwi.
Z kim mogę się skontaktować w sprawie dalszych instrukcji?
Aby ocenić nieudaną terapię oraz ustalić dalszy sposób leczenia, prosimy umówić się do swojego lekarza, który w ciągu 10 -14 dni stworzy nowy plan leczenia. Na wizytę można umówić się przez e-mail lub telefonicznie.
Czy powinnam kontynuować przyjmowanie leków?
Jeśli wynik testu ciążowego został kilkukrotnie potwierdzony za negatywny, wszystkie leki mogą być odstawione na raz. Jedynym wyjątkiem jest stosowanie Prednisonu w dawce 10 mg (2tbl) dziennie. O tym, jak stopniowo zaprzestać jego używanie należy skonsultować się z lekarzem, który lek dla Ciebie przepisał
Kiedy mogę zacząć następny leczenie?
Jeśli z poprzedniego cyklu masz w naszej klinice zamrożone zarodki, można krioembriotransfer zaplanować już w następnym cyklu. Jeśli potrzebujesz nowego cyklu z darowanymi komórkami jajowymi, należy go wykonać w pewnym czasowym odstępie 3-4 miesięcy. Na temat kolejnych kroków leczenia, proszę skonsultować się ze swoim lekarzem.