Poprzez zapłodnienie jaja powstaje zarodek. Niestety nie da się zagwarantować, że z połączenia plemnika i komórki jajowej powstaną tylko doskonałe zarodki. Nauka nie ma wpływu na to, jak w jaju mieszają się informacje genetyczne ze strony matki i ojca. To kwestia przypadku.
Przedłużona hodowla zarodków to najbardziej podstawowy sposób na oddzielenie zdrowego zarodka od niedoskonałego. Całkowicie wadliwe zarodki przestają rozwijać się w laboratorium w ciągu pierwszych pięciu dni. Zarodki, które wciąż ewoluują do 5 dnia, można uznać za dobre. Do macicy przenosimy jeden, maksymalnie dwa zarodki, a pozostałe dobrej jakości możemy zamrozić.
Podczas naturalnej ciąży wzrasta stężenie hialuronianu w macicy. W przypadku wspomaganego rozrodu właściwe jest dostarczenie tej substancji. EmbryoGlue®, ze względu na wysoką zawartość hialuronianu, po prostu przykleja zarodek do ściany macicy. Hialuronian zagęszcza również roztwór EmbryoGlue®, który następnie ma zbliżoną konsystencję do płynu macicznego. Minimalizuje to niepożądane ruchy zarodków.
Wszczepiając zapłodnione jaja, używamy EmbryoGlue®, który udowodnił, że zwiększa liczbę ciąż i liczbę urodzonych dzieci. EmbryoGlue to klej tkankowy, który w naturalny sposób naśladuje środowisko w macicy podczas naturalnego zagnieżdżenia zarodka. Mówiąc najprościej – EmbryoGlue® pomaga dobrze przylegać zapłodnioną komórkę jajową do ściany macicy.
W 2008 roku opublikowano wnioski z badania, do którego w latach 2006-2007 włączono ponad 1200 kobiet, a 48% pacjentek zaszło w ciążę przy użyciu standardowych mediów transferowych. Kiedy kobiety otrzymały EmbryoGlue®, wskaźnik ciąż wzrósł do 54,6%. Według badań dr Basaka Balabana, przedstawionych w Europejskim Towarzystwie Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) w 2011 roku, liczba dzieci urodzonych przy użyciu EmbryoGlue® wzrosła aż o 11,2%.
EmbryoGlue zawiera węglowodany i aminokwasy, które wspierają zarodek podczas przenoszenia i przyczepiania się w wyściółce macicy, hialuronian oraz rekombinowaną albuminę, co minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego.
Przy zwiększonym ryzyku wrodzonych chorób genetycznych możemy wykorzystać metodę PGD (Preimplantation Genetic Diagnostics) do oceny chromosomalnego składu genetycznego zarodka i nie przenosić chorego zarodka.